2024.03.29. - Auguszta

Hogyan fogyasszuk a rizst?

Hogyan fogyasszuk a rizst?
Sósan vagy édesen, pecsenyével, fûszeres mártással, töltelékben vagy akár édes tejben is remek. Nem tartalmaz zsiradékot, cukrot, sót, viszont annál több értékes ásványi anyagot és vitamint. A világ népességének több mint fele rizsen él, de nem hiányozhat az ínyencek konyhájából sem. Hiszen a rizs nagyon sokféle lehet, egy-egy fajta a származási helyérõl vagy az alakjáról kapta a nevét. A hosszúkás szemû rizs kevesebb, míg a gömbölyû szemû több keményítõt tartalmaz. Elõbbi a fõzés során kevésbé, utóbbi jobban összetapad.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A keményítõtartalmat a fõzés elõtti alapos mosással, illetve áztatással lehet csökkenteni. Az elkészítési módok igen különbözõek: van, amikor bõ vízben fõzik és leszûrik, máskor elfõzik róla a levét, de az is elõfordul, hogy gõzölik. Néha fõzés elõtt zsiradékon pirítják, máskor átmossák vagy áztatják. Mindez a rizs fajtájától, valamint a kívánt ételtõl függ.

A fõzéshez szükséges víz mennyisége fajtánként és minõségenként változó, általában a hosszú szemû rizs kevesebb, a gömbölyû több vizet igényel. Minden esetben célszerû nagy edényben készíteni, mert a rizs fõzés közben eredeti térfogatának kétszeresére-háromszorosára is megduzzad.

Rizsek és alkalmak

Gömbölyû fehér rizs
Apró, ovális formájú, sok keményítõt tartalmazó fajta. Fõzés során összetapad, ezért kitûnõ a japán szusihoz, a spanyol paellához, a töltött káposztához és minden olyan ételhez, ahol meg kell tartania a formáját.

Gömbölyû barna rizs
Egészségesebb, mint a fehér rizs, több értékes ásványi anyagot és vitamint tartalmaz. Többnyire rizottóhoz, desszerthez, levesbe, pástétomba, töltelékbe ajánlott. Legjobb vajon elõre kicsit megpárolni, utána felönteni folyadékkal. Lassabban puhul, mint a fehér rizs.

Hosszú szemû barna rizs
Egészségesebb, mint a fehér rizs, több értékes ásványi anyagot és vitamint tartalmaz. Salátába, süteménybe, piláfhoz, pástétomba, illetve hirtelensült, pörkölt köreteként ajánlott.

Hosszú szemû fehér rizs
A kínaiak ezt kedvelik, esõs éghajlaton terem legjobban, ezért esõrizsnek is nevezik. A szemeket hántolják, majd fényezik. Ha a háziasszony egy-két kiskanál citromlét tesz a fõzõvízhez, még fehérebb rizst kap.

Arborio
Nevét arról a faluról kapta, amelynek közelében termesztették. Elõször vajon meg kell párolni, majd apránként forró vízzel felönteni. Az eredmény: krémes mártás.

Basmati
A Himalája lábától származó fajta kellemesen illatos, hosszú szemû. Aki piláfhoz, rizottóhoz használja, sáfránnyal ízesítse, aki indiai jellegû ételt készít, egy babérlevelet tegyen a fõzõvizébe.

Vadrizs
Valójában nem rizs, hanem az észak-amerikai Nagy-tavak vidékérõl származó vízinövény magja. Felhasználás elõtt alaposan meg kell mosni. Barna rizzsel keverve nagyon dekoratív.

Jázminrizs
Hosszú szemû, illatos rizs, amit többnyire gõzölnek. A thai ételek elmaradhatatlan kiegészítõje.

Fekete és fehér sikérrizs
Ezt a fajtát tévesen nevezik így, mert nem sikért, hanem sok keményítõt tartalmaz. Fõzés elõtt érdemes beáztatni. Ázsiai desszerthez és vendégváró falatkákhoz használják. A fehér változat fûszeres ételek mellé ajánlott.

nana
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!