2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Milyen a jó húsvéti sonka?

Milyen a jó húsvéti sonka?
Nincs húsvét fõtt füstölt sonka nélkül. A húsvéti sonka tagadhatatlan elõnye, hogy egyszerû megfõzni (bár idõbe telik), finom, az ünnep napján nincs is vele dolgunk, csak tálalni kell. Nagyon sokoldalúan felhasználható, ezért ne aggódjunk, ha marad belõle valamennyi az ünnepek után is. A húsvéti sonkához szükséges füstölt sonka beszerzéséhez és elkészítéséhez azonban jól jöhet néhány húsvéti sonka tipp. A füstölt sonka vásárlásánál gondoljuk végig, hány fõre (napra) készülünk, ennek megfelelõen válasszuk ki a sonka méretét (persze vegyünk inkább nagyobbat, húsvét után is változatosan felhasználhatjuk).
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Vásárolhatunk klasszikusan parasztsonkát (ha van edényünk, amelybe fõzéshez belefér), vagy füstölt darabolt combot, de alternatíva lehet a kötözött sonka vagy a füstölt tarja. Ha a füstölt hús szép szeletelhetõsége (és bõrmentessége) is fontos, jobb a tarja. A klasszikus verzió a csontos parasztsonka, kisebb családok esetében megfelelhet a lapocka vagy frikandó.

A húsvéti sonka és füstölt áru sajnos gyakran csapda. Rossz minõségû terméket is megpróbálhatnak ránk sózni (aki vidéken vagy elsõ kézbõl szerez be húsvéti alapanyagot, ezt a bekezdést ugorja nyugodtan át). Ezért lehetõleg vásároljuk a sonkát megbízható hentesnél, piacon, és ügyeljünk arra, hogy szép színe, kellemes illata legyen.

Ha elõre csomagolt (de inkább ne legyen az), ne legyen nyálkás, feltétlenül ellenõrizzük a szavatosságát.

És fõként!!! Ne hagyjuk az utolsó pillanatra a sonka beszerzését, akkor már csak a maradékból válogathatunk. Az egész, elõre csomagolt és fõként kötözött sonka a legkockázatosabb vétel, hiszen fogalmunk sincs, mi van benne.

A sonka elkészítése

A sonkát érdemes pár órára hideg vízbe áztatni a só és az intenzív füst szaga miatt, és így szennyezõdés is leázik róla. Szárazan pácolt sonkánál ez elhagyható. Ezután annyi vízben, ami ellepi, fõzzük meg, esetleg egy fej hagymával, néhány szem egész fekete borssal. A füstölt sonka fõzésénél alapszabály, hogy annyi órát fõzzük, ahány kilós a sonka. Az idõ lejárta elõtt fél órával azért ellenõrizhetjük egy villával a dolgok állását.

Utána hagyhatjuk kissé a vízben kihûlni (vigyázat, a zsíros-füstös forró víz komoly égési sérüléseket okozhat), majd öntsük le a vizet, vegyük ki a sonkát, csomagoljuk be fóliába aromája és formája megóvásának érdekében. Így pihenjen a másnapi felhasználásig.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!