2024.04.19. - Emma

Élelmiszerekkel az öregedés ellen

Élelmiszerekkel az öregedés ellen
Egyre gyakrabban hallunk az öregedésgátló táplálkozásról, antioxidáns hatású készítményekrõl, és termékekrõl, így felmerülhet bennünk a kérdés: vajon túlmisztifikált divatjelenségrõl beszélünk, vagy valóban léteznek ilyen hatóanyagok, növények a természetben is?

A legfrissebb élelmiszer kutatások is egyre inkább fókuszba helyezik a növényi antioxidánsok jelentõségét, és hangsúlyozzák: ezek a források valóban védõhatással rendelkezhetnek. A polifenolok a gyümölcsökben, zöldségfélékben és egyes italokban (például a teában vagy a kávéban) nagy mennyiségben elõforduló természetes vegyületek.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Mivel képesek megvédeni az emberi szervezetet a szív- és érrendszeri betegségekkel valamint egyes ráktípusokkal szemben, kutatási szempontból különösen jelentõs molekulacsoportot alkotnak. Az elmúlt 10 évben igencsak megnõtt a tudományos érdeklõdés a polifenolok, valamint azok krónikus betegségek megelõzésében játszott szerepe iránt, különösen gyulladás gátló és antioxidáns hatásukkal kapcsolatban.

Sokakban felmerül a kérdés, hogy a mindennapokban hogyan gondoskodhatunk arról, hogy ezeket a szervezet számára nélkülözhetetlen anyagokat étrendünkbe beépítsük? A válasz egyszerûbb, mint gondolnánk: étkezzünk színesen! Tóth Tímea dietetetikus azt tanácsolja, próbáljunk minél több színt vinni a napi ötszöri étkezéseinkbe ételeink és italaink segítségével:

Reggelire ihatunk 1 csésze kávét, teát; szendvicsünkhöz pedig szeljünk fel 1 fej friss paradicsomot és 1 db paprikát. Ha édes reggelire vágyunk, fogyaszthatunk kétszersültet házi szilva lekvárral, eper, meggy, málna ribizli dzsemmel, esetleg barack ízzel. Reggelizhetünk joghurtot is, ebben az esetben szórjunk bele friss gyümölcsöt, aszalt szilvát.

Tízóraira válasszunk friss, nyers gyümölcsöt, sõt egy maréknyi olajos magvat, pl. diót, mogyorót, mandulát, kesudiót is elrágcsálhatunk.

Ebédre ehetünk párolt zöldségköretet, sárgarépából, kelbimbóból; savanyúságnak válasszunk céklát, savanyú káposztát, de paradicsom salátát is fogyaszthatunk. Az ebéd után a délutáni kávéról se feledkezzünk meg, hisz ez nagyban hozzájárul a napi bevitt mennyiséghez, illetve desszert gyanánt nyugodt szívvel egy kocka csokoládé is kerülhet étrendünkbe.

Uzsonnára bármelyik gyümölcsbõl vagy zöldségbõl készíthetünk salátát.

Vacsorára jöhet egy könnyû zöldséges étek: spenót, tökfõzelék, párolt kelbimbó, sütõtök, avokádó, de fogyaszthatunk párolt sárgarépát is. Mindezt pikánsabbá tehetjük, ha szezámmaggal vagy óvatosan pirított olajos magvakkal megszórjuk, így E-vitamin tartalmával antioxidáns mértéket is növelhetjük. Esetenként egy finom pohár vörösbor is társulhat az étkezéshez. Akinek pedig nehezebben megy az elalvás, kortyoljon el egy pohár forró kakaót.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!