2024.04.20. - Tivadar

Libasült és újbor Márton napján

Libasült és újbor Márton napján
A libavacsora kalkulált ára általános környezetben:

2010-ben a libalakoma átlagos helyen, de jó minõségû alapanyagokból készítve megfizethetõ.

Libamell kilója 3000-3800 forint volt, a combot 1800-1900 körül számolták. A libatepertõt 1200-ért mérték, a farhát 180-200 körül volt. A hízott libamájért egészben 8000, darabjáért 5-6 ezer forintot kértek, a háj kilóját 680-750 forintért mérik. A liba szívét 360-530-ért kínálták.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Márton Napi Libasült elkészítése:

0. megvásároljuk levágva vagy a baromfiudvarból kiválasztjuk és levágjuk a Márton Napi Libát
1. megmossuk a libát, majd kívül-belül megsózzuk
2. belsejébe majoránnát teszünk
3. lábakat a püspökfalathoz rögzítjük, hogy a hús megõrizze eredeti formáját
4. forró sütõben sütjük, közben folyamatosan locsoljuk saját zsírjával
5. eltávolítjuk a rögzítõ zsineget vagy tût és tálaljuk

Jó tanács:
A liba könnyen kiszárad, ezért fólia alatt is süthetjük, amit csak a sütés vége elõtt kb. 15 perccel távolítunk el. Köretnek párolt káposztát és sült burgonyát ajánlunk.

A sült burgonya elkészítését nem ragozzuk, a párolt káposztáét viszont igen:

1. káposztát vékonyra szeleteljük
2. megsózzuk és kb. fél órát állni hagyjuk
3. hagymát zsírban vagy olajban pirítjuk
4. feleresztjük a hagymát ecettel és kevés vízzel, majd hozzáadjuk a káposztát
5. fûszerezzük köménymaggal, sóval, cukorral
6. fedõ alatt puhára pároljuk a káposztát
7. végül ráöntjük a bort (elhagyható)

Jó tanács:
Csak frissen érdemes elkészíteni!

Borajánlat Márton Napi Sült libához:
Keményebb, de fûszeres zamatú száraz fehérbor (pl.: Rajnai rizling, Hárslevelû, Chardonnay, Pinot blanc, stb) ajánlható. De ha más bor van otthon, rozé vagy valami száraz vörös, azt se hagyjuk bontatlanul.

Lúd és újbor Márton napján

Szent Márton és a lúd kapcsolatára vonatkozóan több magyarázatot ismerünk. A legelterjedtebb az a legenda a fent említett, mely szerint Szent Márton a ludak óljába bújt, hogy püspökké választása elõl kitérjen, de a ludak gágogása elárulta rejtekhelyét. A középkorban a jeles szent tiszteletére bort ittak és kövér ludat ettek, ugyanis az akkori naptárakban az óév utolsó jeles napjának számított. Szent Márton lúdja kifejezés - fõként a Dunántúlon - utal a nap jellegzetes ételére és az egykori földesúri járandóságra. Ilyenkor már le lehet vágni a tömött libát. "Aki Márton-napon libát nem eszik, egész éven át éhezik" - tartották. Márton-napon országszerte lakomákat rendeztek, hogy egész esztendõben bõven ehessenek, ihassanak. Szent Márton napjára általában megforr az újbor. "A bornak Szent Márton a bírája" - tartja a mondás. Úgy gondolták, minél többet isznak, annál több erõt és egészséget vesznek magukba.

Néhány szólásunk is megörökítette Márton lúdját, pl. "Sok Szent Márton lúdja elkelt azóta", mely az idõ múlására vonatkozik, hogy bizony régen volt az már! A "kövér, mint Szent Márton lúdja" mondás aligha szorul magyarázatra.

Márton-nap a néphagyományban

Márton napját egykor az egész országban számon tartották a pásztorok. Élõ szokásként legtovább Vas megyében maradt meg a Márton-napi vesszõhordás és a pásztorok megajándékozása. A disznópásztorok felkeresték azokat a házakat, ahonnan állatokat hajtottak a legelõre, és vesszõket vittek ajándékba a gazdáknak. Ez volt a Szent Márton vesszeje, melyrõl azt tartották, ahány ága van, annyit malacozik majd a disznó. Köszöntõt is mondtak. A szokás még élénken élt az emberek emlékezetében az 1960-as években.

A Márton-napi pásztorjárás és vesszõzés jól ismert szokás Burgenlandban, de a távolabbi német nyelvterületen is. Ehhez a naphoz munkatilalmak is kapcsolódtak; Muravidék lakói szerint Márton-napkor nem szabad mosni, teregetni, mert elpusztulna a jószág.

Mint minden jeles naphoz, Márton napjához is kapcsolódnak idõjárásjósló praktikák és megfigyelések. A liba csontjából az idõjárásra jósoltak: ha a liba csontja fehér és hosszú, akkor havas lesz a tél, ha viszont barna és rövid, akkor sáros. Az aznapi idõbõl is jósoltak: "Ha Márton fehér lovon jön, enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható." Egy kalendáriumi regula szerint: "Márton napján, ha a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál." (részletek: Tátrai Zsuzsanna: Lúd, újbor, vesszõzés).


Kiválasztjuk a baromfiudvar legszebb libáját

A levágott állatot feldolgozás, sütés után megfelelõen tálaljuk
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!