2024.04.24. - György

11 ország, 11 diéta

11 ország, 11 diéta
Globalizálódó világunkban egyre jobban tûnnek el a különbségek országok, tájak és népek között, ami viszont biztosan változik, bárhová is utazzunk, az a táplálkozás.

Nézzük, milyen módon próbálják megõrizni egészségüket a világ minden táján élõ népek.

Elõször, hogy hogyan csinálják Lengyelországban. Családcentrikus és vallásos országról lévén szó sokan próbálják meg ebédjüket otthon, családjukkal elkölteni. Az mindenképpen hasznos, hiszen az otthon készített ételt jobban ellenõrzésünk alatt tarthatjuk.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Mi magunk választjuk hozzá az alapanyagot és pontosan annyi kalória lesz benne, amennyit beletettünk, szemben a menzák és munkahelyi gyorséttermek sokszor igencsak hizlaló menüivel.

Afrika: Keresd a magokat!

Élelmezés szempontjából kétségtelenül a fekete kontinens van a legnehezebb helyzetben, de lehetõségeikhez képest az ott élõk próbálnak táplálóan étkezni. Olajos magvakkal próbálják helyettesíteni a húst, mert ezek is gazdagok fehérjében és jó hatású zsírokban.

Gambiában például egészen sokféle ételt készítenek különféle magvakból, levest és ragukat is.

Brazília: rizs és bab mindenek felett

Talán meglepõnek tûnik, de a Brazíliában közkedvelt rizs és bab nem hizlal, alacsony a zsírtartalmuk és gazdagok rostokban. Mindkét alapanyag igen jó hatású a vércukorszintre.

Thaiföld és Malajzia: Mindent fûszeresen

A távol keleti ételekrõl általában csak annyit tudunk, hogy iszonyú csípõsek. Ki hinné, hogy mindennek fontos szerepe van? Felgyorsítja az anyagcserét, és aki már csak egyszer is kóstolt thai ételt tudja, hogy lelassítja az étel beviteli sebességét.

Ez utóbbi igen fontos tényezõ - lehetne - az elhízás elleni harcban: minél lassabban eszünk, annál kevesebb tápláléknál érjük el a teltségérzetet. Malajziában igen kiterjedten használt fûszer a kurkuma, ez utóbbinak már több tanulmány is igazolta kedvezõ hatásait.

Németország: Ne hagyd ki a reggelit!

Kizárt dolog, hogy egy rendes németnél kimaradjon a reggeli, még ha csak egy kemény tojásból is áll. Ez a szokás jó hatású, hiszen kiegyensúlyozott anyagcserét tesz lehetõvé, valamint a nap késõbbi részében is csökkenti a kalóriák iránti sóvárgást.

Hollandia: Kerékpározz az étterembe!

Mindenki kerékpározik Hollandiában, még az ebédhez is. Ha akár csak ennyit tennénk meg minden nap az egészségünkért, máris mintegy 400-500 kalóriával növelnénk az energiafelhasználásunkat: egy óra bringázás ennyit jelent.

Görögország: Grillezz zöldségeket!

Bár kiváló húsételeik is vannak, a görögök átlagos ebédjében nem szerepel feltétlenül hús. Articsóka, hagyma, paradicsom - akár salátában, akár fõtt vagy grillezett formában, a zöldségek minden esetben nyerõk. Egészségre gyakorolt kedvezõ hatásukat nem lehet elég sokat hangsúlyozni.

Dél-Afrika: Igyál roiboos teát!

Igen kedvelt ital Dél-Afrikában a roiboos tea, amely még ízesebb, mint a zöld tea, és egészségügyi hatásai is kedvezõbbek. Étkezés szempontjából a legfontosabb hatása, hogy csökkenti az étvágyat, így mérsékli az ebédnél bevitt kalóriákat.

Mexikó: Legyen az ebéd a legnagyobb étkezés

Mexikóban - és egyébként a világ igen sok országában - az ebéd a fõétkezés. Ennek mindenképpen kedvezõbb a hatása, mintha a vacsora lenne az, mert a késõ esti terhelés az anyagcserének (és a gyomornak) sem tesz jót. Ha azonban az ebédre helyezzük a hangsúlyt, egy könnyû vacsorával kiegészítve. akkor maximalizáljuk a szervezetünk zsírégetõ kapacitását, és reggelre leszünk éhesek.

Franciaország: egyél lassan és élvezd az ízeket!

A francia családok 92 százaléka vacsorázik együtt, szemben az amerikai családok 28 százalékával. A közösen eltöltött idõ - ami beszélgetéssel telik - lassítja a táplálkozást, így nemcsak a léleknek tesz jó, hanem a testnek is.

Japán: Egyél halat!

Közismert, hogy a japánok rengeteg halat esznek, de meg is van a hatása: náluk a legnagyobb a születéskor várható átlagos élettartam. Nem kell sushit enni ahhoz, hogy jót tegyünk magunkkal: a halak gazdagok omega-3 zsírsavakban, amelyeknek kedvezõ hatása van a szívre.

Medipress

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!