2024.03.29. - Auguszta

Tényleg egészséges a barna kenyér?

Tényleg egészséges a barna kenyér?
Az egyszerûség kedvéért is gyakran eszünk kenyeret.

Reggelire vagy napközben összedobunk egy szendvicset, ezt elcsomagolhatjuk az iskolába, munkába is, ez a legegyszerûbb, ha gyorsan szeretnénk valami laktatót enni. Aki egészségesebben szeretne élni, barna kenyér közé teszi a szalámit vagy sajtot. De vajon tényleg egészségesebb vagy csak azt hisszük?

Tévedés, hogy a barna vagy a félbarna kenyér csak attól más, mint a fehér, mert másféle gabona lisztjét használják hozzá.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az a legkiemelkedõbb szempont, hogy a rozs, búza vagy más kenyérgabonák magvait a liszt tartalmazza-e teljes egészében. Maguk a magok képezik ugyanis a tápegészt, azaz minden egyes pici szemben ott van az összes számunkra fontos tápanyag, mint a vitaminok, fehérjék, enzimek, olajok, ásványi anyagok, stb. Ez említett anyagok azonban a mag más-más részeiben találhatók. A mai módszerekkel például úgy szabadulnak meg a korpától, hogy csupán a magnak a belsõ részébõl õrölnek lisztet. Így csak a szénhidrátban gazdag, s ezért nagyon hizlaló belsõ részt hasznosítják. Sajnos ez pontosan így van a barna kenyereknél is.

A barna kenyérnek attól kellene barnának lennie, hogy az a liszt, amely a kenyér legfontosabb alkotóeleme, teljes kiõrlésû, tehát az egész magot megõrlik korpástól, nem csak a belsejét. Az így készült kenyér pedig valóban klasszisokkal egészségesebb, mint a fehér.

Ezért vásárláskor mindig kérdezzük meg, hogy teljes kiõrlésû lisztbõl készült-e a kenyér!

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!