2024.04.16. - Csongor

12 kérdés és válasz a hússal vagy anélkül kérdéskörhöz

12 kérdés és válasz a hússal vagy anélkül kérdéskörhöz
"Amíg vágóhidak vannak, addig csataterek is lesznek!" (Lev Tolsztoj)

Leírás: A vegetáriánus olyan személy, aki nem eszik húst, beleértve a halat és a szárnyasokat. Több fajtája is van: az ovo-lakto vegetáriánusok csak húst nem fogyasztanak, de tojást és tejtermékeket igen, a laktovegetáriánusok viszont csak a tejtermékeket fogyasztják, a tojást már nem. A vegánok semmilyen állati eredetû táplálékot nem vesznek magukhoz.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

1. A hús egy darab életerõ?
A húsfogyasztás más okok mellett egyik fõ okozója a civilizációs betegségeknek, mint pl.: cukorbetegség, köszvény, májzsírosodás, vízlerakódások, reuma, allergiák, anyagcserezavarok és szív-, vérkeringési és rákbetegségeknek. Ezek a betegségek a túlzott -, és a hiányos táplálkozás következményei. Ezen betegségek és sokféle allergia oka, az állati fehérjében található. Számos tanulmány kimutatta ezeket az összefüggéseket. Sok bõrbetegség, amelyek különben gyógyíthatatlannak számítanak, csak a húsfogyasztás abbahagyásával gyógyítható. Azon népcsoportok, akik hagyományosan vegetáriánus életmódot folytatnak egyértelmûen egészségesebbek.

2. A vegetáriánus táplálkozás hiánybetegségekhez vezet?
Nem! Egy kiegyensúlyozott növényi táplálkozás tartalmaz minden tápanyagot (fehérje, zsírok, szénhidrátok, vitaminok és ásványi anyagok) kielégítõ mennyiségben. Ez különösképpen érvényes minden aminosavra, a B12 vitaminra, a vasra és kalciumra. A heidelbergi, német rákkutató központ 11 éves kutatássorozatának eredményeit tartalmazó legutóbbi tanulmánya, a vegetáriánusoknak hosszabb várható élettartamot és lényegesen kisebb megbetegedési arányt (különösen rák és keringési betegségeknél) igazol.

3. Miért van tömeges állattartás?
Az utóbbi évtizedekben ugrásszerûen megnõtt hús és tojásfogyasztás, az üzleti jellegû tömeges állattartást kiterjesztette. Ez az üzleti szemlélet drámai helyzetbe sodorja az állatokat. A tömeges állattartás folyamatos kínzás, az állatok alapvetõ létigényeinek semmibevétele: végletesen szûk bezártság, nyugvóhelyek hiánya, nem a fajnak megfelelõ táplálék, stb... Ez az olcsóbb hús és tojás iránti kereslet egyik szörnyû következménye.

4. Hogyan jut a vegyszer a húsba?
A tömeges állattartás elkerülhetetlen velejárója az állatok antibiotikumokkal, hormonokkal, nyugtatókkal, növekedésserkentõkkel való gyógyszerezése. Ezen vegyszerek jelentõs része a húsfogyasztással az emberi szervezetbe kerülhet. Bizonyos, veszélyes növényvédõ szerek a húsban négyszázszorosan koncentrálódhatnak.

5. Miért pazarló a húsfogyasztás?
10 kg gabonából még 1 kg marhahús sem "állítható elõ". Közvetlenül felhasználva a gabonafélék és más szántóföldi és erdei termények tehát legalább tízszeres élelem mennyiséget biztosítanak. Aki húsból táplálja magát, sokkal többet használ fel növénybõl, vízbõl és talajból, mint a vegetáriánusok.

6. Mi köze a "harmadik világ" éhezésének a húsfogyasztáshoz?
Az éhezõ országokból évente 23 millió tonna gabonát exportálnak az EU számára, hogy ott, az olcsó takarmányból óriási húshegyeket termeljenek. Az UNICEF szerint naponta 40000 gyermek hal éhen, mivel a megmûvelhetõ területeken élelmiszer helyett takarmányt termesztenek a "fejlett" országok számára.

7. Felfalni és felfalva lenni. Hát nem teljesen természetes ez?
Sok ember áttérne a vegetáriánus életmódra, ha az állatokat, amiket megesznek maguknak kellene megölniük. Nem veszik tudomásul, hogy az "étel" milyen szenvedések árán került a szájukba. Mivel jól, sõt még jobban élhetünk húsevés nélkül, ezért értelmetlen kegyetlenség megöletni õket.

8. A vegetáriánus táplálkozás a jövõ táplálkozása?
A Föld lakossága folyamatosan nõ. A megmûvelhetõ területek óriási ökológiai károk nélkül nem növelhetõk meg, sõt, az állandó túlzott igénybevétel és az egyoldalú kizsákmányolás miatt inkább csökkennek. A hús-, tojás- és tejtermelés számlájára írható a talajerózió 85%-a világszerte. Az egész világra kiterjedõ vegetáriánus táplálkozás és igazságos élelmiszerelosztás megvalosulása esetén, ma és a jövõben senkinek sem kellene éheznie. Ezt az esélyt mulasztjuk el, ha fenntartjuk a húsfogyasztást.

9. Miért felelõsek a húsevõk az erdõpusztulásért?
A savas esõk kialakulásához az ipar kéndioxid, a közlekedés nitrogénmonoxid szennyezése mellett, az ammónia is hozzájárul, ami a nagyüzemi állattartás egyik mellékterméke. Az ammónia salétromsavvá való átalakulása után a savas esõ részévé válik. A nagyüzemi istállók körüli erdõterületek erõsen károsodtak. Hollandiában az erdõpusztulások 30%-ban a nagyüzemi állattartás következményei. A trágyából származó ammóniafelhõk még Lappföldig is eljutnak.

10. Mivel károsítják a talajvizet?
A talajvíz szennyezettségéhez a mûtrágyázáson kívül a nagyüzemi hígtrágya felhasználása is hozzájárul. A nitráttal szennyezett víz rákbetegségeket, a vérkép kóros elváltozását és csecsemõknél életveszélyes károsodásokat okozhat. Megnövekedett nitrátszint mutatható ki több ásványvízben is, ami arra utal, hogy a szennyezõdés már nagyon mélyen behatolt a talajba.

11. Hogyan járul hozzá a húsfogyasztás a természet pusztulásához?
Ahhoz, hogy kis területeken sok takarmányt termeljenek és a felhalmozódott trágyát ún. trágyaelnyelõ-helyeken elhelyezhessék, óriási földeket kell monokultúrával betelepíteni, elsõsorban kukoricával, mivel ez azon haszonnövények egyike, amelyek nagy trágyamennyiséget elviselnek. A túlzott trágyázás miatt növényvédõ szereket, rovarölõ - és gombaölõ szereket permeteznek. Ezek megváltoztatják a talajökológiát, a talajba hatolnak és mint maradványok az élelmiszerekben megjelennek. Hústermelés nélkül a mezõgazdaság sokkal kímélõbb és eredményesebb lenne.

12. Mi köze van a karajnak és marhaszeletnek az õserdõhöz?
A dél-amerikai esõerdõket ("Földünk tüdejét") katasztrófális mértékben irtják az amerikai és európai húsfogyasztók megbízásából. Ezen földeket gyorsan elemészti a sivatag, így a farmerek csak rövid idõre jutnak takarmánytermelõ és legelõterületekhez. A vízháztartás, az éghajlat és a levegõ széndioxidtartalma tartósan megváltozik. Növény és állatfajok pusztulnak ki...

Pythagoras Társaság az erõszakmentes ember-állat kapcsolatért
Cím: Ausztria - 1090 Wien Porzellangasse 27.
Tel.: (00-431-310-93-01)

Fordította: Mise Darko
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!