2024.03.29. - Auguszta

Mit együnk és igyunk a hõségben?

Mit együnk és igyunk a hõségben?
Tévhit, hogy a hideg ételek és italok hûtik a szervezetet a nagy melegben.

A rekkenõ hõségben forrásvízzel, forró mentateával vagy hozzáadott cukor nélkül készült gyümölcslével oltsuk a szomjunkat. A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal fõigazgatója pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy kánikula idején fokozottabban kell ügyelnünk az élelmiszerek tárolására. Nagyon fontos, hogy milyen ételeket fogyasztunk hõségben. Az orvosok szerint a hideg ital inkább gyomorgörcsöt okoz, fõleg ha valaki gyorsan issza azokat.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A rekkenõ hõségben forrásvízzel, forrró mentateával vagy hozzáadott cukor nélkül készült gyümölcslével oltsuk a szomjunkat - mondta el Gillich István fitoterapeuta. A szakember közölte: a hideg sör és a fagylalt csak pillanatnyi enyhülést adhat a szervezetnek.

A szakértõ szerint önmagunk hûtésére a csapvíz is kitûnõen alkalmas. Hozzátette: az ÁNTSZ fõigazgatója épp a minap javasolta, hogy a vezetékes vízbe rakjunk egy kicsi sót, mert az pótolja, amit a verejtékezéssel elveszítünk. Emellett a langyos teát ajánl a szakértõ, az ásványvizeknél pedig jobb, ha a szénsavmenteseket fogyasztjuk - jegyezte meg.

Nem olyan italokat kell inni kánikula idején, amit az ember szeret, hanem azt, mai jót tesz a szervezetnek.

Ételnek tejszín nélküli, langyosra hûtött gyümölcslevest javasol, amit szintén nem ajánlatos jéghidegen megenni. Emellett friss zöldségeket, gyümölcsöket ehetünk, amit lehetõleg nyersen fogyasszunk el. Amitõl viszont tartózkodni kell nagy melegben, az a nehéz étel - tette hozzá.

A nyers zöldségeket, gyümölcsöket és húsokat mindig zárt dobozban, a többi ételtõl elkülönítve tartsuk a hûtõben - tanácsolta Szeitzné Szabó Mária a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal fõigazgatója. Hozzátette: ha nagy a hõség, a bevásárláshoz is vigyünk magunkkal hûtõtáskát.

Bevásárlásnál arra kell különösen ügyelni, hogy a hõmérséklet emelkedésével megnõ a veszélye a baktériumok elszaporodásának. Ezért jó, ha a romlandó termékeket utoljára vásároljuk meg - mondta el a fõigazgató.

Otthon mielõbb hûtõbe kell rakni az élelmiszert, de ügyelni kell arra, hogy a nyers termékek, például a húsok, ne szennyezhessék a többi ott tárolt ételt.

A hûtõ hõfokát célszerû egy behelyezett kis hõmérõvel ellenõrizni: akkor jó a hõmérséklet, ha öt Celsius fok alatt marad - fûzte hozzá.

A fõigazgató felhívta a figyelmet arra, hogy az elöl hagyott, romlandó étel bár nem minden esetben okoz rosszullétet, ha megesszük, de ha mégis tartalmaz betegséget elõidézõ baktériumokat, annak súlyos, olykor végzetes következménye is lehet.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!