2024.04.25. - Márk

Natúr joghurtokat teszteltünk

Natúr joghurtokat teszteltünk
A boltok polcai roskadoznak a különbözõ típusú joghurtoktól, és ez az állítás akkor is igaz, ha csak a natúr változatokat vesszük figyelembe - viszont kevesen vannak tisztában azzal, milyen a minõségi joghurt íze, textúrája, vagy van-e különbség az oltóanyagként használt hangzatos nevû baktériumok között. Kedveljük a joghurtot, különösen a natúr típust, ezért úgy döntöttünk, összevásárolunk néhány típust a különbözõ árkategóriákból, és megversenyeztetjük õket, közben pedig mindent leplet lerántunk a fehér, savanykás finomságról.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A szempontokból ezúttal nem csináltunk nagy ügyet: egyszerûen csak a legfinomabb joghurtot kerestük, és viszonyítási alapként a házi joghurtot használtuk. Vásárlás elõtt azt is megbeszéltük, hogy az árfekvés mellett a különbözõ típusokat is figyelembe vesszük, ezért a nagy cégek joghurtjai és a házi verzió mellé kisebb forgalmazók termékei mellett biojoghurt is került a kosarunkba. A márkahûség miatti részrehajlást a minimálisra kívántuk csökkenteni, ezért a joghurtokat poharakba töltve szolgáltuk fel, kilétüket pedig csak a teszt után fedtük fel.

A tesztben résztvevõ natúr joghurtok:

Bakony (109 Ft, 175 g), Cserpes Sajtmûhely (180Ft, 250g), Danone Activia (89 Ft, 125g), Könnyû és Finom (99 Ft, 140g), Winny (saját márkás 63 Ft 140 g), Zöldfarm biojoghurt (159 Ft, 150g,)

Élõflórával, élõflóra nélkül

A natúr joghurtok hõkezelt tejbõl, speciális mikrobatenyészetek hozzáadásával, savanyítással és alvasztással készülnek. Az élõflórás joghurt azt jelenti, hogy a végtermék tartalmazza a készítése során használt joghurtkultúrából származó élõ, aktív mikroorganizmusokat, ezzel szemben a nem élõflórás joghurtból utólag, egy mikrobapusztító módszerrel (pl. hõkezeléssel) kiölik ezeket a baktériumokat. Mindkét típus kedvezõ hatással van az emésztésre, csak máshogy fejtik ki hatásukat. "Az élõflórás joghurt olyan baktériumokat tartalmaz, amelyek egy része a bélflóra baktériumtenyészetéhez adódik, így pótolja az egyébként is ott élõ és a felszívódásban, emésztésben nagy szerepet játszó probiotikumokat, azaz a jó baktériumokat. A prebiotikus joghurtok úgy segítenek, hogy nem utánpótlást, hanem tápanyagot biztosítanak a bélflórának, segítve ezzel a szaporodásukat, tehát gyakorlatilag mindegy, melyiket fogyasztjuk, mindkettõvel jól járunk" - tudtuk meg Dömölki Líviától, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület munkatársától.

Az élelmiszergyártás kritériumait tartalmazó Magyar Élelmiszerkönyv szerint ezek az összetevõk megengedettek ahhoz, hogy egy terméket joghurtnak lehessen nevezni: tej, tejsûrítmény vagy ezek keveréke, tejszín, vaj, tejpor, víz, étkezési só, savópor, tejfehérje-koncentrátum, savófehérje-koncentrátum, prebiotikumok. Összetételén kívül állagával kapcsolatban szintén vannak kritériumok, amelyek szerint a jó joghurt lehet sûrû és folyékony is, viszont savókiválástól mentesnek kell lennie, ezért tesztünk során ezt mint szempontot figyelembe vettük. "A hagyományosan, "pohárban érlelt" joghurtok még híg, folyós állapotban kerülnek a pohárba, majd meghatározott hõmérsékleten tartva "érnek be". Ezzel szemben a "tartályban érlelt" joghurtok - ahogy arról a nevük is árulkodik - nagy tartályokban nyerik el végsõ állagukat, ezután töltik le poharakba és tárolják hûtve. A pohárban érlelt termékeknek jellemzõen tejföl állaguk van, tehát állaguk masszív, míg a tartályban érlelt termékek, az érlelést követõ pohárba töltésnek köszönhetõen kevésbé szilárdak" - tájékoztatott bennünket a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.

A joghurtról:

Hazánkban a Magyar Élelmiszerkönyv szabályozza, hogy mennyit és milyen típusút kell ez utóbbi baktériumokból minimálisan a termékbe beoltani. Ez az elõírás egyéb minõségi paramétereket (például tejsav mennyiség, zsírtartalom, minimális tejtartalom a receptúrában stb.) is elõír, amelyek alapján valamely termék "joghurtnak" nevezhetõ. Konkrétan ez azt jelenti: a normál joghurtnak a Str. themophilus és L. bulgaricus keveréktenyészetébõl minimum 107/g-ot kell tartalmaznia a termék minõség megõrzési ideje végéig.

Az élõflórás joghurt jellemzõje, hogy a minõségmegõrzési idõ végéig tartalmazza a fenti két joghurtkultúrát. Az olyan termékekre, melyeket a hosszabb eltarthatóság érdekében utólag hõkezelik - azaz "utóhõkezelt"- ma hazánkban nem lehet "joghurt "megnevezést alkalmazni. E termékeknek az "utóhõkezelt savanyított/fermentált tej" a hivatalos megnevezésük. Ezek élõflóra tartalma - ezáltal élettani kedvezõ hatásuk is - nagyságrendekkel alacsonyabb.

Probiotikus joghurt: az élõflórás joghurt egy hozzáadott értékû változata, amelyben a két joghurt oltó baktérium kultúra mellett egy harmadik is található, a probiotikum.

Prebiotikus joghurt: a joghurt (akár élõflórás, akár élõflórás/probiotikus) tartalmaz hozzáadott prebiotikumot, mint amilyen például a frukto-oligoszacharidok (FOS), galakto-oligo-szacharidok (GOS), inulin. A prebiotikum a számunkra barátságos baktériumoknak (probiotikumoknak és a hasznos bélflóra tagoknak) a táplálékai, tehát a hasznosak szaporodását, aktivitását segítik.

Amikor egy joghurt együttesen tartalmaz probiotikumot (vagyis élõflórát + barátságos baktériumot) és prebiotikumot (vagyis a "probiotikus baktériumok táplálékait"), akkor használhatjuk a szimbiotikus megnevezést, de a gyakorlatban inkább a "probiotikus, prebiotikus" kiírást szoktuk látni a termékek jelölésén.

Forrás: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége

Miért jó a joghurt?

• könnyen emészthetõ, nem terheli meg az emésztõrendszert,
• könnyen emészthetõ állapotban tartalmaz létfontosságú tápanyagokat (ásványi anyagokat, vitaminokat, fehérjét, zsírt, és bioaktív anyagokat),
• a tej savanyodása során a baktériumok különbözõ vitaminokat - pl. folsavat, niacint, biotint - termelnek, így ezek aránya az erjedés során akár 50%-kal is növekedhet,
• nem csupán a vastagbélrák, hanem egyéb daganatos megbetegedések megelõzésében is fontos szerepe van,
•probiotikumai allergiás megbetegedések esetén is hatékonyak lehetnek, ezenkívül általános immunerõsítõk, mérsékli a haspuffadást, javítja a szervezet tápanyagfelvételét, segítheti a gyomorfekély kezelését és csökkenti a koleszterinszintet,
• a benne lévõ tejsav, D-vitamin és kalcium kombinációja elõsegíti a kalcium felszívódását,

Kinek nem ajánlott?

• tejcukor-allergiában (laktózintoleranciában) szenvedõknek,
• refluxosoknak,
• lisztérzékenyeknek (mert rejtett formában tartalmazhat glutént),

Ürítettük poharainkat

Elsõként az etalonnak vásárolt házi natúr joghurtból hörpintettünk egy keveset. A kifejezés helytálló, ha ugyanis választani kellene, inkább az ivójoghurt kategóriát gyarapítaná, de ez nem vont le értékébõl. Szigorú zsûrink enyhén savanykásnak érezte, nem volt bántóan karakteres, és állagra is megfelelõen homogénnek találtuk, savókiválást pedig hosszas állás után sem tapasztaltunk: kiválóan megfelelt viszonyítási alapnak. Hozzá képest az elsõ sorszámmal ellátott versenyzõ, a szintén nem nagyüzemi Cserpes Sajtmûhely natúr terméke már vegyesebb megítélésben részesült. Volt, aki az elsõ kanálnál felkiáltott, "huh, de finom", de olyan is akadt, aki az édeskés íz miatt adalékanyagra gyanakodott - doboza szerint viszont ettõl nem kell tartanunk: semmilyen tartósítószert és adalékanyagot nem tartalmaz. Állagra tökéletesnek találtuk, maximálisan krémes volt, savókiválás nélkül.

A kettes számmal ellátott Könnyû és Finom natúr joghurt már nem kapott sok pozitív jelzõt, mert egyperces állás után kivált belõle a savó, és a túrós állag sem volt éppen bizalomgerjesztõ. "Mûanyag, ízre, állagra egyaránt", "mintha margarinba kellene harapni" - hangzottak az ítéletek. Összességében azt mondhatjuk róla, hogy akit nem zavar a furcsa állaga, és szereti a savanyú, nagyon savanyú ízt, az bátran próbálkozhat vele, mi viszont nem erre szavazunk, még akkor sem, ha figyelembe vesszük, hogy ez a termék egy olcsóbb árkategóriát képvisel.

Harmadikként az Danone Activia joghurtot kóstoltuk. Állaga a Cserpes Sajtmûhely joghurtjához hasonlóan krémes és savómentes volt, ízre viszont gyanúsan édesnek éreztük, ezért dobozát is szemügyre vettük - hozzáadott cukorra utaló nyomot azonban nem találtunk. A négyes sorszámmal induló Bakony joghurt ízében és állagában is a Könnyû és Finom joghurtra hajaz. "Az állaga alapján azt hinném, hogy lejárt a szavatossága" - mondta egyik tesztelõnk, amivel tényleg nem tudtunk ellenkezni: maximálisan darabos, túrószerû és savós volt. Kis vita alakult ki, hogy ez vagy a Könnyû és Finom joghurt a savanyúbb, de végül az utóbbinál tettük le a voksunkat, amelynél a Bakony egy hangyányival jobb értékelést kapott. Állagra a Zöldfarm biojoghurtja hasonlít legjobban a házi joghurtra, homogén, folyósabb, de ízében sincs sok különbség: finoman savanykás, de nem savanyú. "Ilyet vennék!" - kiáltott fel egyik tesztelõnk. Utolsó versenyzõnk egy saját márkás joghurt, a Winny volt. "Sûrû, krémes, igazi bolti joghurt ízû" - mondtuk róla, sõt volt olyan, akinek ez ízlett a legjobban. Nem volt bántóan savanyú, és állagra is megfelelõnek találtuk.

Végeredmény : Mivel a házi joghurtot tekintettük etalonnak, ezért az egyértelmûen ötös szavazatot kapott.

Ezt legjobban a Zöldfarm biojoghurt közelítette meg, de az elsõ helyért holtverseny alakult ki a Cserpes Sajtmûhely termékével. Második helyen a Winny joghurt végzett, és mivel ez volt a legolcsóbb, ár-érték arányban ez kapta a legjobb minõsítést. Ezután következik a Bakony, majd a Danone Activia, az utolsó helyet pedig a szintén a Danone termékcsaládba tartozó Könnyû és Finom joghurt kapta, amit nemcsak ízre, hanem ár-érték arányban is csapnivalónak találtuk.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!