2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A marhahús már évmilliókkal ezelõtt is szerepelhetett az ember étrendjében

A marhahús már évmilliókkal ezelõtt is szerepelhetett az ember étrendjében
Egy egymillió éve élt bika koponyájának rekonstrukciója, amelyet Eritreában találtak, arra utal, hogy az ember a kezdetektõl fogyaszthatott marhahúst.

Az õskori bika, amely a "keresztségben" a Bos buiaensis nevet kapta, elképesztõ méretû szarvakkal büszkélkedhetett. Koponyája több száz töredékére egy olyan régészeti lelõhelyen bukkantak, ahol az õskori ember maradványai is elõkerültek - olvasható a Discovery Channel hírei között.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

"Arra természetesen nincs bizonyítékunk, hogy a korai ember évmilliókkal ezelõtt terelgette az õsi szarvasmarhanyájakat, ám ugyanazon az élõhelyen osztoztak, és a marhahús minden bizonnyal szerepelt õseink étrendjében" - hangsúlyozta Bienvenido Martinez-Navarro, a spanyol Rovira i Virgili Egyetem paleontológusa, a Quaternary International februári számában publikált tanulmány vezetõ szerzõje.

Az egymillió éves koponya lehet az összekötõkapocs a Bos nemzetség korábbi, afrikai, valamint a késõbbi, eurázsiai ága között.

Sandra Olsen, a Pittsburghi Természettudományi Múzeum antropológusa szerint a Bos buiaensis elképesztõ hasonlóságot mutat Szaúd-Arábia nyugati részén talált õskori bikaábrázolásokkal. Ezeket azon útvonal mentén lelték meg, amelyen keresztül az ember kirajzott Afrikából.

"A sziklavéseteken rendkívül hosszú szarvú bikákat ábrázoltak az õskori mûvészek. Az ábrák azt is megmutatják, hogy miként vadászott az ember íj, nyílvesszõ és kutyák segítségével" - emelte ki Sandra Olsen, hozzátéve, hogy az õskori petroglifák más olyan állatokat is ábrázolnak - oroszlánokat, hiénákat, gepárdokat -, amelyek úgyszintén ezen az útvonalon hagyták el Afrikát.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!