2024.04.25. - Márk

Helyes táplálkozással az allergia ellen

Helyes táplálkozással az allergia ellen
Ha beköszönt a tavasz, a természet éledezik - de vele együtt sajnos az allergia is... Sokan ismerik a kellemetlen tüneteket, az eldugult orrot, a vörös és könnyezõ szemeket, a sípoló lélegzést és társaikat... Nézzük, mit tehetünk a helyes táplálkozással az allergia ellen!

Így nem kevesen vannak, akik sorscsapásként, sõt valóságos kálváriaként élik meg ezt a civilizációs betegséget. Hogy ez ne így legyen, most igyekszünk néhány adalékkal bõvíteni az allergiával, annak megelõzésével kapcsolatos ismereteinket.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az allergia tulajdonképpen nem más, mint a szervezet válasza arra, hogy felfedez egy számára idegen, "nem kedvelt" anyagot, mely támadást intéz ellene. Az úgynevezett allergiás reakció akkor lép fel, amikor az immunrendszer túlreagálja a dolgot, és antitesteket termel azért, hogy harcoljanak a "behatolóval" szemben.

Az allergiák három csoportja

Az allergiákat három nagy csoportra oszthatjuk: bõr-, élelmiszer- és légzési típusúakra. A leggyakrabban a harmadik csoportba tartozó megbetegedés sújtja az embereket, és egyúttal sajnos ez az, amelyik a leginkább rontja az érintett személyek életminõségét, és rendkívül kellemetlen módon dúlja fel mindennapjaikat.

Elõször is érdemes tudni, hogy a légzési allergiában szenvedõ betegeknél gyakran lépnek fel egyéb allergiás panaszok is, úgymint krónikus fáradtság, karikás szemek, emésztési és bélproblémák, ízületi és izomfájdalmak, bõrbetegségek (ekcéma, pikkelysömör). Ami a gyógyítást illeti, elég sok lehetõség áll az érintettek rendelkezésére. Többféle, recept nélkül kapható gyógyszer közül is válogathatnak, de általában mód van magának az allergia okának a megszüntetésére is (pl. a lakás és a gépkocsi klimatizálása, légtisztító berendezés alkalmazása, a matrac huzatban tartása stb.). De vannak, akik eltávolítják lakásukból a szõnyegeket, a takarókat kétnaponta mossák - röviden: egy sebészi mûtõ tisztaságát varázsolják otthonukba... Már persze, ha bírják pénzzel és fáradtsággal.

Allergia és életmód

Az allergia kialakulásában nagy szerepet játszik életmódunk, és fõként az a tény, hogy gyakran nem természetes, hanem iparilag elõállított táplálékot fogyasztunk. A tünetek megelõzése, de legalábbis enyhítése céljából pedig könnyebb feladat egészségesen élni és elkerülni egyes, allergiára hajlamosító élelmiszerek fogyasztását, mint kiszorítani környezetünkbõl az allergiát okozó anyagokat. Nyilvánvaló, hogy szinte lehetetlen tiszta világban élni, nem bújhatunk védõbúra alá, dolgozni kell járnunk, kénytelenek vagyunk bevásárolni stb.


Étkezési tanácsok allergiásoknak

Az alábbi néhány étkezési tanács betartása viszont nem okoz különösebb problémát, és sokat segíthet az allergiában szenvedõknek. Akiket pedig eddig még elkerült ez a betegség, talán nem is fogják megismerni, ha ügyelnek az alábbiakra:

1. Erõsen fogják vissza a finomított lisztet tartalmazó termékek, kenyerek, sütemények fogyasztását! Sokkal egészségesebb, ha teljes kiõrlésû gabonából vagy például rizsbõl, hajdinából készült élelmiszerekkel váltják fel õket.

2. Kerüljék a zsírt, szokjanak le a zsírban sütött ételekrõl!

3. Ízesítsenek egészséges fûszerekkel - éljen a kakukkfû, a rozmaring, a hagyma, a fokhagyma, a póréhagyma, a metélõhagyma és a gyömbér!

4. Az allergiás reakciók különösen igénybe veszik a mellékveséket, ennek ellensúlyozására hasznos a B csoportba tartozó vitaminok, különösen a B5-vitamin fogyasztása. Szerencsére bõségesen van belõlük a nyers gyümölcsökben és zöldségekben, továbbá a teljes kiõrlésû gabonatermékekben. Ami a B5-vitamint illeti, a tojássárgája, a gabonacsíra, a sörélesztõ és az avokádó ajánlható.

5. A C-vitamin igen fontos természetes antihisztamin, azaz allergiaellenes szer, gondoskodjunk bevitelérõl mindennap!

6. Az allergiában szenvedõ embereknél gyakran tapasztalható mangánhiány, célszerû tehát olyan élelmiszereket fogyasztani, például zöldségeket, tojássárgáját és a már többször említett, nagyon egészséges, teljes kiõrlésû gabonaféléket, melyek jelentõs mennyiségben tartalmazzák ezt a nyomelemet.

7. Aki a tejre allergiás, az csökkentse étrendjében a tejtermékek mennyiségét, azaz minél kevesebb tejet, joghurtot, tejfölt, tejszínt, fagylaltot fogyasszon - de leghelyesebb, ha teljesen lemond ezekrõl a számára veszélyes élelmiszerekrõl. Azokat, akik a tejtermékekben levõ kalcium jótékony hatására gondolnak, emlékeztetjük arra, hogy míg egy csésze tej alig több, mint 300 mg kalciumot tartalmaz, addig egy marék szezámmag kb. 1100 mg-ot. Egyébként sem kell okvetlenül tejet fogyasztani a csontok épségének megõrzése érdekében! Néhány további élelmiszer, mely szintén tartalmazza ezt a fontos elemet: petrezselyem, datolya, napraforgómag, lencse, répa, lazac, szardínia, mazsola, körte, brokkoli, tojás, méz, burgonya... Megoldás lehet az is, ha tehéntej helyett szójából készült tejet fogyaszt az allergiára érzékeny ember, de létezik szójaalapú sajt vagy például tofualapú joghurt is.


Ne adja fel!

Minden életmódváltás esetén, de az allergia elleni küzdelemben is hangsúlyozni kell a kitartás fontosságát. Nem szabad hirtelen óriási javulást, azaz csodát várni, de ha tudatosan törekszünk a fenti szempontok figyelembevételére és egészségesebben élünk, akkor nem marad el a hatás az élet egyik területén sem.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!