2024.03.29. - Auguszta

Sárgarépa-automaták az iskolában - együnk répát!

Sárgarépa-automaták az iskolában - együnk répát!
Riga - Sárgarépa-automatákkal látják el a lett iskolákat hamarosan.

Az egészségügyi minisztérium meggyõzõdése szerint e zöldségárusító automaták megfelelõ alternatívát képeznek az egészségtelen étkekkel szemben. A gép 9 dekás csomagokban árusítja majd a sárgarépát, de lehet, hogy hamarosan más zöldségfélékkel is bõvül a kínálat - olvasható a Lenta címû orosz hírportálon. A lett iskolákban 2006 novemberétõl tilos árusítani cukrozott üdítõt, rágógumit és más egészségtelen nassolnivalót. Utánozzuk õket mi is!
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A répáról:

Tápanyagtartalma

Táplálkozási szempontból a sárgarépa legnagyobb értékét magas bétakarotin-tartalma jelenti, de ez a zöldség más karotinokban is bõvelkedik (pl. alfa-karotin). A vér alacsony bétakarotin-szintje fokozhatja egyes rákbetegségek kockázatát, és ez a növényi festékanyag a többi karotinhoz hasonlóan jelentõs antioxidáns, így a szabad gyökök károsító hatásával szemben véd.

A szervezet a béta-karotint szükség szerint A-vitaminná alakítja át (egységnyi mennyiségû A-vitamint hatszor annyi béta-karotinból állít elõ). A vitamin fontos a jó látás és a nyálkahártyák egészsége szempontjából, de mivel zsírban oldódik, túladagolása és ez a táplálékkal bevitt vitaminra is vonatkozik mérgezõ lehet, így biztonságosabb a béta-karotin fogyasztása. Az A-vitamin hiányának az egyik legelsõ tünete a farkasvakság. A szem képtelen alkalmazkodni a gyenge fényhez, ha az ideghártya fény- és színérzékelõ receptoraihoz szükséges retinol (A-vitamin) nincs jelen. A vitamin hiánya esetén már napi egy sárgarépa is elegendõ lehet a szürkületi látás helyreállításához. A fejlõdõ világban a 21 év alattiak körében elõforduló vakság leggyakoribb oka az A-vitaminhiány.

A legtöbb zöldségfélével ellentétben, a sárgarépa fõzve táplálóbb, mint nyersen. A vastag sejtfalak miatt a szervezet a nyers sárgarépa bétakarotin-tartalmának mindössze 25%-át képes hasznosítani. A fõzés során azonban károsodnak a sejtfalak, így a szervezet számára a karotin hozzáférhetõbbé válik, és ha az ételben a felszívódáshoz szükséges zsírok is jelen vannak, akkor a sárgarépa karotintartalmának több mint a fele hasznosul.

Hatékony immunserkentõ

A közelmúlt kutatásai a karotinok számos immunserkentõ hatását mutatták ki. Jelentõsen fokozzák például a csecsemõmirigy mûködését, és mivel nagyrészt a thymus (csecsemõmirigy) hámsejtjeiben koncentrálódnak, képesek nagymértékben csökkentik visszafejlõdését, ami valószínûleg az antioxidáns hatásnak köszönhetõ. Arra is van bizonyíték, hogy karotinpótlással javíthatók az immunválaszok, és hogy a szájon át adott béta-karotin (napi 180 mg) jelentõsen növeli a fehérvérsejtek számát, aktivitását különösen a Tsejtek számát, melyek csökkenése jellemzõ pl. rákbetegségek, AIDS esetén.

Úgy tûnik azonban, hogy az étrendi karotin annak ellenére, hogy kevésbé szívódik fel hatásosabb, mint a tablettákban adagolt. Kísérletek szerint a napi 15 mg béta-karotint tartalmazó sárgarépa erõteljesebben növeli a fehérvérsejtek számát és aktivitását, mint az ugyanilyen mennyiséget tartalmazó szintetikus béta-karotin. Ebbõl arra is következtethetünk, hogy a karotinban gazdag táplálék csupán egyik immunserkentõ összetevõje a béta-karotin.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!