2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Hal és hagyma a fogaink védelmében!

Hal és hagyma a fogaink védelmében!
Sokan talán nem tudják, de már a rágás is tisztítja a fogsor felületét. Ha répát, vagy teljes kiõrlésû kenyeret eszünk, az hasonlóképp tisztít, mint a fogmosás. A nyál, a test fogkrémje pedig segít a kalcium és fluorid beépülésében is. Összeállításunkból megtudhatja, milyen ételekkel õrizheti meg fogsora egészségét.

A cukor a fogak ellensége, de arról már kevesebbet tudunk, hogy a ketchup, a majonéz, a mustár, de még a gabonapehely is tartalmaz cukrot.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Tévhit az is, hogy csak a fehér cukor rossz, hiszen az összes többi is ugyanolyan káros, mert hatásukra sav termelõdik a szánkban, és ezek meggátolják a tápanyagok beépülését a fogsorba. Ezért is érdemes minden étkezés után fogat mosni, de lényeges, hogy jó technikát alkalmazzunk, mert így tudjuk eltüntetni a lepedéket és baktériumokat - állítja dr. Bíró Lukács fogorvos. Ám vannak olyan ételek, mint például a nyers zöldségek vagy a gyümölcsök, amelyek elfogyasztása után nem kell azonnal fogat mosni, mert egy kis idõ kell ahhoz, hogy az értékes tápanyagaik beépüljenek.

Fogsorunk védelmezõi:

A tejtermékek táplálják a fogat, egy szelet sajt, vagy negyed liter tej már elegendõ a napi kalcium bevitelhez.

A fogaknak fontos a fluorid, ami segíti a tápanyagok beépülését. Egy doboz olajos hal fedezi egy felnõtt napi szükségletét, de csak azokban a halakban található meg, amelyeken rajta van a bõrük is. Fluoridot tartalmaz még a fekete és a zöld tea is.

A sárgarépa A-vitamin-tartalmával csökkenti az ínygyulladás veszélyét.

A hallal és a tejtermékekkel D-vitamint épít be a fogunk, ettõl lesz erõs és egészséges.
A nyers vöröshagymával fokozhatjuk a nyál baktériumölõ hatását.

(Forrás: Bild)
Gaál Melinda
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!