2024.04.23. - Béla

Jótékony a tojás,- és nem csak húsvétkor!

Jótékony a tojás,- és nem csak húsvétkor!
Mind Európa, mind Amerika rehabilitálta a tojást 1990-ben, sõt azóta, annak táplálkozás- és egészségtani elõnyeit hangsúlyozza. Magyarországon azonban a lakosság még mindig kevés információhoz jut a tojás modern táplálkozásban elfoglalt helyérõl.

Az 1980-as évektõl a tojásfogyasztási szokások jelentõsen megváltoztak a nyugati minta hatására, ahol akkoriban a tojást koleszterinszint növelõ ételként "bélyegezték" meg. Kevesen tudják, hogy a tudomány igen sokoldalú felhasználási lehetõségekkel bír a tojást illetõen.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A gyógyszeripar már régóta több területen alkalmazza a tojásból nyerhetõ különbözõ anyagokat, többek között a zsíroldékony gyógyszerek vivõanyagaként, a magzati idegrendszer fejlõdését segítendõ, a koraszülöttek táplálásában, sõt az Alzheimer-kór kezelésében is.

A tojás magas tápértékû fehérjéjén kívül igen gazdag vitaminokban (a C-vitamin kivételével valamennyi vitamin megtalálható a tojásban), magas biológiai értékû ideális összetételû zsírokban, ill. mindezek mellett egyedülállóan tartalmaz több olyan anyagot, melyek több komoly betegség megelõzésére, ill. idõskori involúciós folyamat lassítására alkalmas.

Tekintettel arra, hogy a tojás kalória tartalmához képest ezen fehérje anabolikus (fehérjéket felépítõ) hatása igen jelentõs, ideális tápanyag sportolók számára, valamint olyan állapotokban, amikor az izom vagy más fehérjék lebomlása fokozott (pl. idõskori izomsorvadásokban).

Több tanulmány is bizonyította, hogy az izom fehérje-zsírréteg arány jóval nagyobb a tojást rendszeresen fogyasztókon, mint azoknál, akik nem, vagy alig fogyasztanak tojást (5,6). Ezen utóbbi hatás feltehetõen összefügg azzal, hogy a tojás fogyasztása olyan emésztõrendszeri folyamatokat indít el, melyek az inzulin anabolikus hatásának javulását eredményezi.

Továbbá a tojásban található lecitin és a kolin tartalom alapján a tojás mind az egyedfejlõdés korai szakaszában, mind idõskorban fontos az idegrendszeri funkciók kialakulása ill. megtartása terén is. A tojásban lévõ lutain, ill. zeAXAntin bizonyítottan jelentõs szerepet játszanak mind az idõskori érzékszervi mûködések megõrzésében, mind az érelmeszesedés folyamatának lassításában. Ezek a karotinoid struktúrájú vegyületek elsõsorban az idõskori hallás- és látásromlás, valamint a fokozott vérrögképzõdés meggátlásában hatékonyak.

Mindezen érvek ellenére Magyarország csak most kezdi felismerni a tojásban rejlõ lehetõségeket. A Baromfi Termék Tanács Tojásszövetsége (Tojóhibrid-tenyésztõk és Tojástermelõk Szövetsége) feladatául tûzte ki a lakosság tényszerû tájékoztatását, melynek érdekében felvilágosító kampányt kezdett a tojás világnapjához (október 8.) kapcsolódva.

A Tojásszövetség munkája során arra törekszik, hogy a magyar lakossággal is megismertesse a fejlett országokban már közismert tényeket, változtasson a lakosság szemléletén (cáfolja a koleszterinnel kapcsolatos tévhiteket), bõvítse a tojással kapcsolatos ismereteket, és kedvet csináljon a minél szélesebb körû fogyasztáshoz.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!