2024.03.29. - Auguszta

Figyelj, a színes ételek az orvosságod!

Figyelj, a színes ételek az orvosságod!
A The Times 1991augusztusi számában megjelent egy cikk néhány libanoni túszról, akik kaptak egy tál piros cseresznyét. Három éve nem láttak semmiféle színt, és csak ültek és "egész nap bámulták a cseresznyét annak ellenére, hogy ellenállhatatlan vágyuk volt arra, hogy megegyék". A cikk arról szólt, hogy a túszok nem tudták levenni a szemüket a piros színû cseresznyérõl. Lilian Verner Bonds szeint: "A szín esszenciális táplálék. A színéhség létezõ dolog. A szín éppoly szükséges számunkra, mint az étel a gyomrunk, vagy a levegõ a tüdõnk számára."
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A piros színrõl az élet, és az életerõ jut eszünkbe, a vér, és a vérkeringés amely elõre visz minket, és szétárad a testünkben. A szín azt is elmondja testünknek, hogy egy bizonyos étel milyen tápanyagokat tartalmaz. "A tápanyagok is színkóddal rendelkeznek"- írja Lilian Verner Bonds. Egyik nap piros ennivalót kívánunk, a másik nap pedig zöldet és az étel színe növeli, vagy csökkenti az étvágyunkat. A vörös ételek feltöltik a testet, erõsítik a vért. A sárga ételeknek hashajtóhatásuk van, és a zöld ételek pedig kitisztítják a szervezetet.

A különbözõ színû ételek segítségével feltölthetjük testünket azokkal a színekkel, melyekre egészségünk javításához és fenntartásához szükségünk van. Azonban, ha túl sokat ettünk egy bizonyos fajta ételbõl, akkor ki kell egészítenünk más színûekkel, mivel testünk harmóniát kíván. Ha ez felborul, az azt jelenti, hogy nem megfelelõ színû ételeket fogyasztottunk, és akkor megbetegedhetünk.

Ha csupán egyetlen színbõl álló ételt fogyasztunk, akkor is felborul testünk egyensúlya. A szín és az étel közötti összefüggés kezünkbe adja egészségünk kulcsát.

Testünk valójában az iránt vonzódik, amire szüksége van. "De társadalmunk és neveltetésünk elõítéletei és tudatlansága által legyengítve nem halljuk meg azt a csendes hangot, ami az intuíció, ami az egyensúly létrehozása felé ösztönöz bennünket." Csak akkor térünk észhez, mikor már hangosan ordítanak ránk, amit mi betegségnek nevezünk.

Hippokratész 2500 éves tanácsát kéne követnünk: "Ételed legyen orvosságod, és orvosságod legyen ételed."
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!