2024.04.23. - Béla

Megvan az elhízás ellenszere

Megvan az elhízás ellenszere
Egy évtizeden belül kifejleszthetik azt a gyógyszert, melynek segítségével megakadályozható lesz, hogy akkor is kényszeresen együnk, amikor nem vagyunk éhesek. Erre egy hormon tanulmányozása során jöttek rá tudósok, akik szerint a leptin a felelõs azért, hogy milyen ételeket tartunk kívánatosnak. Egy új kutatás szerint akiknek a szervezetében kevesebb a leptin nevû peptid, minden ételt olyan ínycsiklandónak találnak, mint az átlagember a csokoládét. Ennek eredményeként túl sokat esznek, akkor is, amikor nem éhesek.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A leptin olyan peptid, amelyet a zsírsejtek termelnek, s amely képes genetikusan kövér patkányokat lefogyasztani. Ez a hormon feltehetõen a hipotalamuszon (fontos agytörzsi struktúra) keresztül fejti ki a hatását, ezenkívül más speciális agyi területeken is vannak receptorai. A leptin gén feltételezett szerepe, pontosabban ezen gén mutációja hozzájárulhat bizonyos esetekben az elhízáshoz. Érdekes megfigyelés ugyanakkor, hogy jelentõsen elhízott egyénekben a leptinkoncentráció a normálisnak akár 300-szorosa is lehet. Valószínû tehát, hogy elhízottakban a leptin - feltehetõen a leptin-rezisztens receptorok miatt - nem tudja hatását kifejteni.

Bár a leptin közismert arról, hogy befolyásolja az étvágyat, jelezve: milyen a test zsírösszetétele, egy pénteken nyilvánosságra kerülõ tanulmány szerint a minket az ételekhez kötõ érzelmi kapcsolódást is befolyásolja.

A tanulmány szerint lehetséges lenne kifejleszteni olyan, elhízás elleni gyógyszereket, amelyek az agynak az érzelmeket és örömérzetet befolyásoló központjaira hatnak.

Az 1994-ben felfedezett leptin akkor hatalmas várakozásokat keltett az elhízás ellen harcolók körében, ám hamar kiderült, hogy az ilyen típusú hormoninjekciók hatástalanok.

A Science tudományos magazinban pénteken megjelenõ tanulmány azt állítja, hogy azok a gyógyszerek, amelyek hatással lehetnek az étel utáni vágyat befolyásoló, leptin által befolyásolt agyi központokra, alkalmasak lehetnek az elhízás kezelésére.

A tanulmányt jegyzõ egyik cambridge-i professzor, Dr. Sadaf Farooqi már jelenleg is zajlanak hasonló kutatások, és ha sikerül kifejleszteni a megfelelõ gyógyszert, akkor azzal beavatkozhatnak az agy éhségérzetet szabályozó részének mûködésébe. Ez természetesen nem azt jelentené, hogy a gyógyszer szedõi egyáltalán nem esznek, csak azt, hogy jobban megválogatják a bevitt táplálékot.

Az Addenbrooke Kórház professzora azt ugyanakkor nem kívánta megjósolni, hogy mikor jelenhetnek meg ezek a gyógyszerek, bár azt valószínûsítette, hogy ez egy évtizeden belül megtörténhet.

Korábban nagy vihart kavart, amikor a Brit Orvosi Szövetség vezetõje azt találta mondani, hogy a túlsúlyos emberek egyszerûen falánkak, és maguk tehetnek egészségügyi problémájukról.

"A munkánk kétségbe vonja az ilyen típusú gondolkodást. Megállapításunk, mely szerint az ételek kívánása biológiailag szabályozott, arra kellene, hogy bátorítsa az embereket, hogy forduljanak nagyobb együttérzéssel a súlyproblémákkal küzdõk felé" - mondta Dr. Sadaf Farooqi.

A hormon hatásának vizsgálata során két, örökletes leptin-hiányos ember agymûködését tanulmányoztak. Kiderült, hogy a leptin hiányában a páciensek rengeteget ettek, élvezetet találtak mindenféle ételben, még a teljesen ízetlenekben is, ami komoly elhízáshoz vezethet.

Miután leptinnel kezelték õket, csökkent az éhségérzetük, sokkal válogatósabbak lettek és fogyni kezdtek. A tudósok megmérték a páciensek agyi aktivitását a kezelés elõtt és után is, miközben különbözõ ételek képeit mutatták nekik.

Az agyi jutalom-központjaként is mûködõ nucleus accumbens mûködése az átlagemberek esetében elsõsorban akkor aktív, amikor éhesek vagyunk. A leptinhiányos emberek esetében viszont étkezés után is aktív maradt. A leptines kezelés után viszont az agy reakciója átlagos lett.

Dr. Sadaf Farooqi azt mondta: bár még mindig keveset tudunk arról, hogy az ételek íze, kinézete és illata miként befolyásolja az étvágyat, a mostani kutatás egy lépéssel közelebb vitt minket a megoldáshoz.

Stop.hu
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!