2024.03.29. - Auguszta

Az ünnep süteménye: a mézeskalács

Az ünnep süteménye: a mézeskalács
Õseink a mézeskalács készítés tudományát feltehetõen még az Etelközbõl hozták magukkal. Tápláló, egészséges és tartós élelmiszer volt ez a sütemény, így nem véletlen, hogy könnyen nagy népszerûségre tett szert. Az Indus-folyó völgyében talált 3000 éves leletek tanúsága szerint az emberiség már nagyon régen ismerte a mézet. A középkorban Magyarországon is fontos kereskedelmi cikk volt. Nem véletlenül, hiszen az emberek ezen a vidéken nem ismertek még más édesítõszert ebben az idõben.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az édességkészítés nem is volt mindennapos szokás. Különleges alkalom kellett hozzá, a sütés többnyire jelentõs eseményekhez kötõdött. Ilyen alkalmak voltak az ünnepek, ezek közül is legfõképpen a karácsony.

A mézeskalácsot korábban - fõleg a nagyobb darabokat - cserépformában, késõbb pedig ún. mézeskalácsütõ formában készítették. Ezek az ütõformák leginkább fából készültek. A háziasszonyok egyszerûbb, kisebb formákkal, míg az iparosok inkább bõségesen díszített, nagy formákkal dolgoztak.

A formák úgy készültek, hogy egy fadarabba (mely leginkább egy mai húsvágódeszkához hasonlít) belefaragták negatívban a kívánt mintát. Ezt aztán kitöltötték a még puha tésztával, s így sütötték ki. A mézeskalács olyan lett, amikor a formából kivették, mint egy kis dombormû. Ilyenkor már csak a cukormázas díszítés volt hátra, s elkészült az ízletes sütemény.

Eredetileg otthon, a háziasszonyok készítették. Miután azonban a mézeskalács népszerûsége és ezzel az iránta való kereslet is nõttön-nõtt, hamarosan céhes iparág települt rá. A formákat mesterlegények, késõbb pedig ötvösmûvészek készítették. Az így formázott mézes sütemények jeleneteket, tárgyakat, személyeket ábrázoltak.

Ajándékozásuk, elfogadásuk pedig ünnep, szertartás része lett. A mézeskalács így az idõk során egyszerû süteménybõl dísztárggyá, ajándéktárggyá vált. (Egyes helyeken például jegyajándékként vette a fiatalember választottjának a mézeskalácsszivet.)

Íme egy recept a sok közül:

Hozzávalók: 0.5 kg liszt, 25 dkg méz, 12,5 dkg margarin, 1 tojás, 1 kávéskanál szódabikarbóna, 2.5 dkg kakaó, fûszerek: szegfûszeg, fahéj.

Díszítéshez: 1 tojásfehérje, 10 dkg cukor

A mézet a cukorral felforraljuk, beletesszük a margarint, megvárjuk, amíg kihûl. Ezután beletesszük a tojást, majd hozzáadjuk a lisztet, fûszereket, szódabikarbonát. Jól összedolgozzuk. 2 órára a hûtõbe tesszük alufóliába, hogy meg ne száradjon. Kivéve a hûtõbõl kinyújtjuk, formákat vágunk belõle szaggatóval. Megsütjük közepesen meleg sütõben, amikor kivettük akkor díszítjük a cukormázzal. Száradni hagyjuk, egy nap múlva megpuhul.

Kellemes és békés ünnepi készülõdést kívánnak a recept.zug.hu munkatársai!
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!