2024.04.16. - Csongor

Veszélyes a kumarin tartalmú fahéjas termékek fogyasztása

Veszélyes a kumarin tartalmú fahéjas termékek fogyasztása
A Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal az Európai Unió Gyors Veszély Jelzési Rendszerén keresztül értesült arról, hogy Németországból származó ropogós, fahéj ízû falatkák kumarin tartalma meghaladja a jogszabályban megengedett határértéket. A Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal hatósági jogkörrel nem rendelkezik, ezért a riasztást intézkedésre továbbította az élelmiszerellenõrzõ hatóságokhoz. A jogszabályban megengedett határérték élelmiszerekre 2 mg/kg.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A német hatóságok jelzése szerint a termékben ennek 12,5-szeresét, 25 mg/kg kumarin tartalmat mértek.

Lehetséges egészségügyi kockázat becslése

A kumarin a fahéj, a gyümölcsök, a zöldségek természetes, aromát adó alkotórésze.

Nagy mennyiségû fogyasztása esetén májkárosító és véralvadásgátló hatású lehet. A kumarin tartalomra vonatkozóan az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal által megállapított, teljes biztonsággal fogyasztható napi beviteli érték 0,1 mg/testsúlykilogramm. 60 kg-os felnõtt esetén 24 dkg ilyen mértékben kifogásolt termék rendszeres fogyasztásával ezt a határt már eléri.

Fontos tudni, hogy az ártalmatlanul fogyasztható határértéket százszoros biztonsági faktor alkalmazásával állapították meg, a riasztás alapján kifogásoltnak minõsülõ termék elfogyasztása esetén sem kell komoly egészségi kockázattól tartani. A legveszélyeztetettebbek a kisgyermekek lehetnek, ha nagy mennyiséget fogyasztottak a kifogásolt termékbõl.

Ugyanakkor egyértelmû, hogy az európai Gyors Veszély Jelzési Rendszeren keresztül a Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatalhoz érkezett, és intézkedésre a hatósághoz továbbított riasztásban szereplõ, 25 mg/kg kumarin tartalom lényegesen meghaladja a határértéket, ezért kifogásolandó, és a termék kereskedelmi forgalomból történõ kivonása indokolt.

További információ a kumarinról:

A kumarin, mint természetes aromaanyag széles körben fordul elõ a növényekben, köztük számos gyümölcsben és fûszerben. Kellemes illatának köszönhetõen a múlt század közepén világszerte a legnagyobb mennyiségben és a legtöbb aroma összetevõjeként használt, szintetikusan elõállított aromaanyag volt. Az 1950-es években állatkísérletben az USA-ban toxikusnak találták, mivel nagy mennyiségben májkárosodást és vérzékenységet okozhat. Ezért az 1970-es években az egész világon, így Magyarországon is betiltották a mesterségesen elõállított kumarinnak aromákban (aromakompozíciókban) való szándékos hozzáadását.

A kumarin a süteményekbe és a müzlibe fahéjjal vagy fahéj tartalmú aromával kerülhet be. A fahéj, típusától függõen több-kevesebb kumarint természetes formában tartalmaz. A fahéjra vonatkozóan nincs kumarin határérték megadva. Az aromadús fûszerek túladagolása nagyon valószínûtlen, mert ez az élelmiszer érzékszervi tulajdonságát rendkívüli mértékben rontaná, esetenként fogyaszthatatlanná tenné. Az élelmiszerekre vonatkozó elõírás betartása a gyártó feladata.

A Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal Közleménye
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!