2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Számítógépfüggõ a gyerekem!

Számítógépfüggõ a gyerekem!
Azt mondják, a számítógépesek vagy játszanak és függnek a géptõl, vagy használják a gépet és függnek tõle.

Köztes állapot nem létezik. De vajon egészségesnek nevezhetõ-e, ha egy hétéves gyerek heti tíz óránál többet ül a számítógép elõtt? Dani hétéves volt, amikor egy igazi számítógéppel lepte meg az édesapja karácsonyra. Egy akkoriban még divatosnak számító C64-es bújt meg a fa alatt. Dani csak annyit értett az egészbõl, hogy a számítógép valami olyasmi, mint a számológép, de idõnként lehet vele rajzolni, és a kurzor színe is állítható, sõt, ami a legeslegfontosabb: a legjobb játékok ezen játszhatók.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

És ettõl fogva nem a téren rugdosta a labdát délutánonként a fiúkkal, hanem azért vágtatott haza, hogy minél elõbb leülhessen elsõ számú kedvence, a gép elé.

A gép pedig évrõl évre egyre okosabb lett, újabb és újabb programcsodák kerültek rá föl, aztán a C64-est lecserélték egy PC-re, azt egy gyorsabbra, és lett modem meg hangkártya, a cd-meghajtóról nem is beszélve, aztán már a család a filmeket is a gépen nézte, és közben észre sem vette, hogy Dani egyszerûen függõvé vált. Pontosabban ráhagyták, hiszen úgyis informatikusnak készült, hát miért ne töltené hasznosan, tanulással az idejét?

Dani azonban lassanként ráunt a játékokra, megunta, hogy rekorderedményeit még apja sem tudta túlszárnyalni, már nem volt kedve azzal dicsekedni az osztályban, hogy neki van a legjobb gépe, sõt már a géphez is alig volt kedve. De mégis odaült, minden áldott délután. Végül tíz évvel az elsõ gépezés után úgy döntött, hogy leszokik róla. Tizenhét éves volt, egyetemre készült, de a pszichológia érdekelte. Végül a mûszaki egyetem informatikai karán kötött ki, hiszen ehhez értett. Már nem szereti a gépezést, othhon nincs is számítógépe, és minden reggel azzal ébred, hogy nincs is elektromosság, így még nem találták fel a gépet sem.

Uzsonnára társasjáték

Fóti Kristóf saját bevallása szerint naponta legalább két órát gépezik. Édesanyja szerint ez kissé túlzás, hiszen az általa engedélyezett számítógépes játékidõ mindössze napi fél óra, de ezzel együtt úgy gondolja, hogy tízéves kisfia számítógépfüggõ.

– Talán négy éve kezdõdött – meséli elgondolkodva Kristóf. – Szóval akkor hatéves lehettem, amikor anyuék megmutatták, hogy mit is lehet a számítógéppel kezdeni. Gyorsan megtanultam, hogyan kell bekapcsolni, hogyan lehet betölteni a játékprogramokat, és nem sokkal késõbb azt is, hogy lehet csatlakozni az internetre. A neten általában nem sokáig lógok, elolvasom a híreket, néha keresek egy-két játékot, és kész. Én a számítógépen leggyakrabban játszani szoktam, rengeteg olyan cd-m van, amiken a kedvenc játékaim vannak. Szerinted melyik a kedvenc játékom? – néz rám, aztán választ sem várva már sorolja is. – A legjobban az autós és a kalandjátékokat szeretem, azokat, ahol el kell foglalni mondjuk egy várat. Hogy mi lenne velem gép nélkül? Rettenetesen hiányozna – sóhajtja.

– Nem azért haragszom rá, mert a számítógép elõtt ül, hanem azért, mert csak játszani hajlandó rajta – folytatja dr. Mayer Erika, Kristóf édesanyja. – Biztos vagyok benne, hogy az az információs társadalom felé haladva, az a gyerek, aki nem tanulja meg a számítógép és az internet lényegét, lemarad. Sokkal jobban örülnék annak, ha megtanulná, hogyan kell minél hatékonyabban keresni az interneten, és így eljutna a hasznos tartalmakhoz.

Egyébként érdekes, ha például Agárdon nyaralunk, ahol nincs tévé és számítógép, Kristóf nem nyavalyog, hanem egyszerûen leül olvasni. Újra felfedezi a könyvet, és már nem hiányzik a gépezés. És van egy nagyon kedves szokása a fiamnak és édesapámnak. Délutánonként az uzsonna mellett egy fél órácskát társasjátékoznak mindennap. Hát ez az, amit a számítógép és az internet soha nem fog pótolni.

A nagyi és én nyerõk vagyunk

– Hát, a nagyi nevezett be minket tavaly az unoka-nagyszülõ informatikai versenyre – mondja nevetve Nagy Zita –, ahol, képzeld, mi lettünk az elsõk.

– Ez nyilván azt jelenti, hogy te is és a nagyi is nagyon értetek a számítógéphez. Sok idõt töltesz a gép elõtt?

– Á, hetente egy-két órát. Tudod, érdekel is, fõként a játékok, de én sokkal szívesebben olvasok. Vannak barátnõim, akiknek otthon csak hétvégén engedik a szüleik, hogy a gép elé üljenek, mások meg mindennap játszanak vele. Nekem igazán nincs is rá idõm, mert dzsessztáncra járok, rajziskolába, matekszakkörözök és úszom. Néha felmegyek az internetre is, ott leginkább honlapokat nézegetek, de ennyi az egész. A játék cd-k persze nagyon jók, volt egy angol nyelvû tanító programunk, azt imádtam.

– Nekünk nagyon nagy elõnyünk volt a versenyen, hogy viszonylag gyorsan tudtuk kezelni a gépet – mondja Nagy Anikó, Zita nagymamája. – Én tizenöt éve dolgozom számítógéppel, de csak öt éve használom az internetet. Nagyon sok mindenre Zita tanított meg, összeszokott páros vagyunk. Szerintem egyáltalán nem baj, ha a gyerekek számítógépeznek, ha tudják kezelni a programokat és ismerik az internetet. A legfontosabb azonban az, hogy ne üljenek örökké a gép elõtt, és a saját koruknak megfelelõ játékokkal játsszanak. Ez pedig a szülõ felelõssége is.

Meddig engedjük?

– Nem célszerû megtiltani a gyereknek a gépezést, hiszen ezzel elvágjuk õket a fejlõdéstõl – mondja Berki Judit pszichológiai tanácsadó. – Az azonban veszélyes lehet, ha rá bízzuk a döntést, hiszen a gyerekek ilyen esetben képesek akár egész nap is a gép elõtt ülni. Ez pedig az összes, egyébként teljesen normális tevékenység rovására megy, azaz szép lassan leszoknak a barátokról, utálnak majd kirándulni, az olvasást felesleges idõtöltésnek tartják. Hogyan lehet ezt elkerülni? Talán a legfontosabb, hogy a szülõ jól ismerje gyermekét, annak napirendjét, és nem utolsósorban a számítógépet és azokat a játékokat, amelyekkel gyereke szívesen játszik. (Így biztosak lehetünk abban, hogy például agresszív játék nem kerül a gyerek elé.) Ha a szülõ bizonyos szabályokhoz igazítja a számítógép használatát (akkor kapcsolhatod be, ha kész a leckéd, ha voltál levegõn, ha sétáltál a kutyával, ha elolvastad azt a fejezetet a könyvbõl), nem okoz majd gondot a mértékletes használat, és nem jut el a függõség kialkulásáig. (Még akkor sem, ha délutánonként egyedül van otthon.) Így a gyerek megtanulja, hogy elõször be kell fejezni a saját felelõssége alá esõ feladatokat, be kell osztania az idejét, és hogy vannak fontosabb és értékesebb dolgok is, mint a számítógép elõtt ülni. Akár a közös családi kirándulások, pingpongmeccs a barátokkal, kertészkedés, sportolás, kerékpározás.

nana
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!